Środa Żurowa na Śląsku i Opolszczyźnie

Środa Żurowa to dawny śląski zwyczaj obchodzony w Wielką Środę, przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego. Tego dnia rozpalano duże ogniska ze słomy i suchych gałęzi oraz palono stare i niepotrzebne rzeczy. Ogień miał symbolicznie oczyszczać ludzi ze zła i przynosić szczęście oraz dobre plony.

W wielu miejscowościach chłopcy biegali z płonącymi pochodniami i hałasowali puszkami wypełnionymi żarem. Zwyczaj ten nazywano „paleniem żuru”, „wypędzaniem Judasza” lub „strzodą żurową”. Na Śląsku tradycja ta była bardzo ważna i łączyła mieszkańców we wspólnym świętowaniu.

Dzisiaj Środa Żurowa jest nadal obchodzona w niektórych śląskich miejscowościach. Organizuje się wtedy ogniska, spotkania oraz poczęstunek tradycyjnym żurem.
oprac. Sofie Linek

zdjęcie zaczerpnięte w dniu 13.05.2026r. z https://wsercuopolszczyzny.pl/sroda-zurowa,93,145.html